قبل از ازدواج درباره این مسایل صحبت کنید.

  • 21 خرداد , 1397
  • 573 نفر
  • کد خبر 100043
قبل از ازدواج درباره این مسایل صحبت کنید.
شاید به جرات بتوان گفت ازدواج مهمترین تصمیم زندگی است از همین رو نباید عجولانه و کورکورانه درمورد آن تصمیم بگیرید. در این مطلب مسایل را مطرح می کنیم که می تواند شما را در انتخاب شریک زندگیتان کمک کند.
تشکیل زندگی مشترک در کنار فردی که او را دوست دارید شاید یکی از مهمترین اتفاق ها در زندگی تان باشد و تا آخر عمر این انتخاب و نتایج آن زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد پس بسیار مهم است که دو طرف علاوه بر علاقه، در مسایل بسیار مهم دیگر تفاهم داشته باشند و درک مشترکی از زندگی و مسایل مربوط به آن داشته باشند. از همین رو در این مطلب قصد داریم تا مهم ترین مسایلی که باید قبل از ازدواج در رابطه با آن صحبت کنید را مطرح کنیم تا در این مسیر و انتخاب کمی به شما کمک کرده باشیم.
نحوه تصمیم گیری
ازدواج به نوعی، رسیدن به یک تفاهم مشترک است که طی گفتگو و صحبت های فی مابین حاصل می شود، در این تبادلات کلامی در عمل نیز باید متعادل باشید، بنابراین قبل از ازدواج، با مطرح کردن افکار و تصمیم های خود، دریابید که طرف مقابل نیز در این موارد با شما هم عقیده است یا خیر؟. البته با صحبت، گفتگو و از همه مهم تر دقّت در شنیدن صحبت های طرفین ، بسیاری از این اختلافات نمایان و شاید هم قابل حل باشد.
وظایف در زندگی
در مورد نگاه خود به وظایف و زندگی مشترک، آشکارا صحبت کنید، بنا به وضعیت اجتماعی و اقتصادی متفاوت با دهه های گذشته، به نوعی شاید نتوان خیلی مرز مشخصی برای این وظایف و مسئولیتها تعیین کرد و ناخودآگاه باعث بروز مشکل در آینده می شود، بنابراین دیدگاه خود را قبل از ازدواج مشخص کنید.
فرزند داشتن 
اگر قبلا فرصتش پیش نیامده حالا وقت آن است که در نظر خود را در مورد بچه داشتن یا نداشتن بیان کنید. بگویید بچه دوست دارید یا نه. اما مراقب باشید بحث را در اینجا متوقف نکنید. در مورد همه احتمالات صحبت کنید. جنسیت بچه برایتان مهم است؟ چند سال بعد از ازدواج می خواهید بچه دار شوید؟ آیا در صورت لزوم حاضرید بچه ای را به فرزندخواندگی بپذیرید؟ اگر کودکتان نافرمانی کرد چگونه با او برخورد می کنید؟ همه اینها موضوعاتی هستند که اگر در موردشان به روشنی صحبت نکنید در آینده تبدیل به بحث و دعوا خواهند شد.
عقاید و باورها
شاید با کمی آشنایی فکر کنید که گمشده ی خود را در زندگی پیدا کردید، امّا حقیقت این است که عدم شناخت عقاید دینی، باورها و ارزشهای طرفین، یکی از مهم ترین عوامل بروز چالش ها در زندگی زناشویی می باشد. صادقانه، قبل از ازدواج، عقاید، باورهای خود را بازگو و در عمل نشان دهید، چرا که با گذشت چندی از زندگی مشترک و به خصوص در تربیت فرزندان، عدم تفاهم در این مورد موجب بروز مشکلاتی می شود و شاید هم دیگر نتوانید یکدیگر را تحمّل کنید، البته همواره به یاد داشته باشید در زندگی مشترک انعطاف پذیری و گذشت امری ضروریست.
نحوه ی برخورد در مشاجره
در زندگی مشترک بحث و جدل اجتناب ناپذیر است. همه زوج ها گاهی با هم اختلاف و کشمکش پیدا می کنند. اما آنچه مهم است چگونگی برخورد آنها با این اختلافات است. هرکس روشی برای مدیریت اختلافات دارد. یکی از سوالاتی که باید از همسر آینده خود بپرسین اینه که وقتی در زندگی مشترک مشکلی براتون پیش بیاد آرام آن را حل میکنه یا خانواده خود رو از اون مساله با خبر میکنه و از آنها هم کمک میگیره؟ و آیا هر چیزی که آنها گفتند انجام میده؟ اطمینان حاصل کنید که روش مدیریت یکدیگر را درک می کنید. به آخرین باری که دعوا کرده اید فکر کنید. چه اتفاقی افتاد؟ چه چیز شما را ناراحت کرد؟ آیا جزو کسانی هستید که سکوت می کنند و حرف نمی زنند یا جزو کسانی که تا مشکل را حل و فصل نکنند خوابشان نمی برد؟
رابطه ی جنسی
مسائل جنسی از خصوصی‌ترین مسائل فرد در زندگی است. در فرهنگ ما و بسیاری دیگر از فرهنگ‌ها، غالباً زنان و مردان از بازگو کردن احساسات، نگرش‌ها و تمایلات جنسی خود بشدت امتناع می‌کنند و صحبت در این زمینه را برابر بی‌حیایی و قباحت فرد می‌دانند، چه برسد به اینکه دختر و پسر جوانی بخواهند در این زمینه صحبت کنند. یک طرف دیگر سکۀ این مسئله، آسیبهای ناشی از صحبت نکردن در این زمینه بر پیکر خانواده و بخصوص زن و شوهرهای جوان وارد می‌شود. ضروری است که پس از چند جلسه صحبت و رفت و آمد و قبل از هرگونه تصمیم گیری نهایی، دختر و پسر راجع به بایدها و نبایدها، علایق و سلایق جنسی همدیگر با هم صحبت کنند.
شاید برایتان سخت باشد قبل از ازدواج در مورد سکس و مسائل آن سر صحبت را باز کنید، امّا از جهت اهمیت فوق العاده این مطلب در زندگی زناشویی، به تدریج و با زمینه چینی و در نهایت ادب، می توانید نظر یکدیگر را جویا شوید، چرا که عدم رضایت در روابط جنسی، عاملی ویران کننده برای ثبات زندگیست.
مسائل مالی
درمورد درآمد و هزینه های زندگی با یکدیگر مشورت کنید، چرا که چیزی نمی گذرد که با عدم توافق در این مسئله، کنترل زندگی از دستتان خارج شده و رو به زوال می رود. بنابراین درباره مخارج، کم کردن هزینه های غیر ضروری با یکدیگر برنامه ریزی کنید و افکار خود را بیان کنید. این که آیا مقدار در آمد ماهانه رو از هم پنهان میکنید؟ آیا تمایل به داشتن حساب بانکی مشترک دارید؟ یا اینکه دوست دارین حسابتون شخصی باشه و طرف مقابل هم از چیزی خبر نداشته باشه؟ در آخر اینکه آیا حساب و یا صندوق اضطراری دارید؟
حس مسئولیت و بودن در کنار خانواده
با خود کنار بیایید، یکی از پایه های لازم برای دوام زندگی زناشویی، وقت گذاشتن برای خانواده و بودن در کنارشان است. آیا به آن درجه رسیده اید که بتوانید تعطیلات آخر هفته را با همسر و فرزند خود سپری کنید؟ شاید از دید شما این مسئله خیلی مهم نباشد، امّا همسر و فرزندان آینده تان، از شما انتظار دارند که در تفریحات با آنها همراه باشید و حمایتشان کنید.
انتظارات در زندگی مشترک
البته انتظارات و توقعات هر انسانی، به مرور زمان تغییر می کند، در مورد چگونگی پخت و پز، تمیز کردن و کارهای منزل و یا بالعکس، انتظارات زن از همسر خود، تامین هزینه ها و پیشرفت اقتصادی و یا انتظارات دیگه صحبت کنید و نکته ی اساسی این است که  هر دو طرف نیاز به احترام و توجه متقابل دارند، با گذشت و درک متقابل می توانید زندگی خود را متدوام کنید.
صرف زمان با یکدیگر
در مورد چگونگی با هم بودن در اوقات فراغت یا یکدیگر صحبت کنید، شاید شما  دوست داشته باشید آخر هفته در بستری گرم همراه با همسرتان به تماشای فیلم بپردازید و از لحظات با هم بودن لذّت ببرید،  امّا ممکن است وی نظری متفاوت داشته باشد، این مسائل جزئی را شوخی نگیرید و هیچ گاه نگویید:”هرچه تو بگویی!”، چرا که به مروز زمان به دلیل عدم رضایت حس درونیتان، افسردگی روح شما را دربر می گیرد. بنابراین قبل از ازدواج با یکدیگر به توافق برسید.
حساسیت ها، ترس ها و عادت ها
اگر چیزی هست که شما را عصبی می کند، یا اگر از چیز خاصی می ترسید یا وسواس خاصی دارید حتما در مورد آن صحبت کنید. اگر از ولخرجی بدتان می آید حتما به همسرتان بگویید. اگر تحمل ندارید که شوهرتان به غیر از موارد لزوم با خانم های دیگر صحبت کند حتما این احساس خود را بیان کنید
اشکالی ندارد اگر در مورد سرگرمی ها و چگونه پر کردن اوقات فراغتتان به توافق نرسیده اید. مثلا اگر شما عاشق تماشای فوتبال هستید ولی طرف مقابل علاقه ای به آن ندارد، نگران نباشید. شما می توانید به تنهایی فوتبال نگاه کنید. نکته مهم این است که شما و او بر سر مدت زمانی که جدا از هم سپری می کنید توافق کنید.
حقایق گذشته
زمانی که میخواهید با همسر آینده خود صحبت کنید درباره گذشته هم صحبت کنید، چون گذشته ممکنه در آینده و زمان حال تاثیر بگذاره. در مورد روابط گذشته، تجربه های قبلی(مثبت و منفی)، دوستی های اشتباه و اینکه در گذشته چه کارهایی رو انجام دادین صحبت کنید و یا اگر در گذشته با فردی برای ازدواج مدت کوتاهی در ارتباط بودین حتما به همسر آینده خود بگید، چون ممکنه بعد از ازدواج از زبان شخص دیگری این موضوع رو بشنود و اتفاقات دیگری بیفتد.
 
اعتیاد، سیگار، الکل
به عنوان آخرین مطلب ولی در عین حال مهم، به خاطر داشته باشید، دانستن و آگاهی از هر کدام از مصرف مواداعتیاد آور، سیگار، … در یکی از طرفین و با این آگاهی زندگی مشترک را شروع کردن، به معنای سر کردن و قبول وضعیت وی است. بنابراین قبل از ازدواج ضمن روراست بودن و تبادل نظر در این موارد، در صورت تصمیم قطعی برای ازدواج، باز هم با نگاهی عمقی به این مسئله فکر کنید تا بتوانید کنار بیایید.
 

دیدگاه ها

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.

افزودن دیدگاه