مشاور آماده گفتگو با شما است

تقویت دایره لغات

 • 23 آبان , 1397
 • 230 نفر
 • کد خبر 100051
تقویت دایره لغات

چگونه دایره واژگان خود را تقویت کنیم؟

دایرهٔ واژگان یا دایرهٔ لغت در حقیقت گنجینه‌های شما برای صحبت کردن و درک کردن مفاهیم انگلیسی هستند . هرچقدر برای تقویت دایره لغات خود زمان صرف کنید و این دایره واژگان بیشتر و وسیع‌تر باشد می‌توانید راحت‌تر مفاهیم جمله را درک کنید. یادگیری لغات جدید معمولاً سخت و فرسایشی و بسیار زود از حافظهٔ انسان پاک می‌شود. تقویت دایره لغات کاری است که می‌تواند گنجینه‌های شمارا بیشتر و بیشتر کند.

لغات در حقیقت داشته‌های شما هستند و هرچقدر این دارایی‌ها بیشتر باشند غنی‌تر خواهید بود. اگر بتوانیم به نحوی دایرهٔ لغات خود را تقویت کنیم و واژگان جدید و تازه‌تری را به آن اضافه کنیم در صحبت کردن، خواندن، نوشتن و شنیدن به سطح بالاتری خواهیم رسید.

 

برای تقویت دایره لغات چه راهکارهایی وجود دارد؟

معمولاً یادگرفتن لغات جدید در یادگیری یک‌زبان یا زبان دوم بسیار ضروری است و اگر نتوانید لغات تازه‌تر به آن اضافه کنید نمی‌توانید تعامل خوبی با جهان بیرون داشته باشید؛ اما این کار تا حدی هم سخت است و احتمالاً همهٔ شما این تجربه را داشته‌اید که لغاتی که یاد می‌گیرید بعد از مدتی از ذهن شما بیرون می‌روند و نمی‌توانید در گفتگوهای روزمره از آن‌ها استفاده کنید.

 

تقویت دایره لغات -2

اما چه راهکارهایی برای یادگیری و تقویت دایره لغات وجود دارد و از چه راه‌هایی می‌توان این کار را انجام داد؟ انجام این کار شاید در ابتدا سخت به نظر برسد اما اگر به‌صورت اصولی و طبق قواعد جلو روید احتمالاً به‌راحتی بتوانید این کار را انجام دهید.

راهکارهای تقویت دایره لغات

در ادامه راهکارهایی برای تقویت دایره لغات به شما پیشنهاد می‌شود تا به نحوی بتوانید لغات بیشتری را یاد بگیرید. این راهکارها بسیار کاربردی‌اند و تنها به یادگیری زبان انگلیسی محدود نیستند و برای هر زبان دیگری که قصد دارید لغات آن را یاد بگیرید مناسب می‌باشند.

این راهکارها عبارت‌اند از:

۱  یادگیری لغت در متن

این راهکار ردخور ندارد، یعنی تنها راهی که می‌توان صد درصد از آن اطمینان داشت همین است، اینکه شما بتوانید داخل متن لغات را شناسایی کنید و معنی آن‌ها را استخراج‌کنید. به دلیل یادگیری لغت در جمله، مغز می‌تواند بعداً به‌راحتی این لغات را فراخوانی کند تقویت دایره لغات به این سبک بسیار رایج است و افراد زیادی از این روش به یادگیری می‌پردازند.

 

تقویت دایره لغات -3

 

خواندن متن اصولاً از ضروریات یادگیری انگلیسی است و شما زبان می‌خوانید تا در خواندن متون انگلیسی راحت باشید و هر چیزی را بخوانید. یادگیری لغات در متن می‌تواند بسیاری از مشکلات شمارا در به حافظه سپردن لغات یاری کند.

چند توصیه در حین خواندن متون به شما پیشنهاد می‌شود، سعی کنید این توصیه‌ها را به کار ببندید تا بتوانید نتیجهٔ مناسبی بگیرید

 • در حین خواندن متن زیر کلماتی که معنی آن‌ها را نمی‌دانید خط بکشید ولی همان ابتدا به دنبال پیدا کردن معنی نباشید. سعی کنید اول معنی آن را با توجه به جمله حدس بزنید و سپس کلمات ناشناخته اگر در جمله معنی مناسبی پیدا نمی‌کنند به سراغ دیکشنری بروید.
 • در انتخاب متن دقت کنید. اگر متون سخت و پیچیده‌ای انتخاب کنید قطعاً بهرهٔ مناسبی از آن نخواهید گرفت. درصورتی‌که متون خیلی ساده هم انتخاب کنید عملاً لغت تازه‌ای نمی‌توانید از آن پیدا کنید.
 • موضوع متن را با توجه به نیازی که دارید انتخاب کنید. اینترنت این مشکل شمارا حل کرده است و می‌توانید با سرچ کردن هر موضوعی که قصد دارید یاد بگیرید آن را پیدا کنید و مطالعه کنید. اگر دوست دارید تخصصی‌تر کارکنید هم باز می‌توانید در اینترنت منابع خوبی پیدا کنید.

۲  از روش تکرار هدفمند استفاده کنید.

تقویت دایره لغات -4

تکرار هدفمند به چه معناست؟ نقلی است از ابن‌سینا، از بزرگ‌ترین دانشمندان و طبیبان که او هرگاه مطلبی را یاد نمی‌گرفت بار دیگر می‌خواند و اگر بازهم یاد نمی‌گرفت بار دیگر می‌خواند و همین‌طور تا زمانی که آن مطلب را به‌کلی یاد می‌گرفت؛ و حتی اگر آن را خوب و کافی هم یاد می‌گرفت بازهم در مواقع فراغت آن را مطالعه می‌کرد تا فراموش نکند.

این تکرار شاید ازنظر بعضی خسته‌کننده و ملال‌آور باشد اما حقیقت آن است که مغز انسان تابع تکرار و تمرین است و تا زمانی که نتوان به نحوی ماهیچه‌های مغز را فعال کرد و آن‌ها را تمرین داد تا تقویت شوند نمی‌توان یادگیری کامل را تجربه کنید. درهرصورت تکرار هدفمند در تقویت دایره لغات بسیار سودمند است.

 

 

چند نکته در تکرار هدفمند برای تقویت دایره لغات:

 • لغاتی که یاد گرفته‌اید را روی یک کاغذ بنویسید و آن را جلوی چشم خود قرار دهید تا در طول روز بارها چشم شما به آن بخورد و بتوانید در ذهنتان مرور کنید.
 • می‌توانید لغت را در یک‌طرف صفحه بنویسید و معنی آن را در پشت آن بنویسید و هر بار آن را در یک سمت قرار دهید تا هم بتوانید ازلحاظ تقویت دایره لغات هم فارسی و هم انگلیسی مهارت کسب کنید.
 • اگر دفترچه یادداشت شخصی دارید به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در داخل دفترچه بنویسید و در مترو، اتوبوس و در مواقع فراغت خود که در بیرون هستید و کاری برای انجام دادن ندارید آن را مطالعه کنید.

 

۳  بنویسید.

این روش پیشنهادی امتحان شده و زودبازده برای یادگیری و تقویت دایره لغات است. اگر بتوانید در طول روز مقداری از وقت خود را به نوشتن اختصاص دهید و دربارهٔ هر چیزی که می‌خواهید بنویسید اطمینان داشته باشید که در مدتی کوتاه تعداد زیادی لغت فعال به دایره لغات شما افزوده می‌شود.

نکتهٔ دیگری که در تقویت دایره لغات جالب‌توجه است این است که اهمیتی ندارد که معنی چند لغت را می‌دانید بلکه مهم آن است که تا چه حد می‌توانید از این لغات استفاده کنید. به این نوع لغات، دایرهٔ لغت فعال گفته می‌شود. نویسندگی تمرین خوبی است تا بتوانید این لغات را از کنج ذهنتان بیرون بکشید و استفاده کنید.

برای این تمرین نویسندگی چند نکتهٔ کاربردی بیان می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانید بنویسید و لغات بیشتری را یاد بگیرید.

 

 • تقویت دایره لغات -6نوشتن را به‌صورت منظم انجام دهید، یعنی سعی کنید هرروز بخشی از زمان خود را به نوشتن اختصاص دهید و آن را تبدیل به یک عادت کنید.
 • در حین نوشتن سعی کنید ابتدا لغات را در ذهن خود بسازید و کشف کنید و اگر نتوانید لغت مناسبی پیدا کنید به دیکشنری فارسی به انگلیسی مراجعه کنید. اگر در همان ابتدا به دیکشنری مراجعه کنید ذهن شما تنبل خواهد شد و نمی‌توانید از نوشتن بهرهٔ خوبی ببرید.
 • از امکانات آنلاین برای نوشتن بهره ببرید، صفحات و وبلاگ‌هایی را در فضای مجازی بسازید و متن‌های خود را در آن منتشر کنید. لزومی ندارد حتماً متون شاعرانه و یا قوی باشد تا بتوانید آن‌ها منتشر کنید. هر چیزی که در ذهنتان می‌گذرد را بنویسید.

 

۴  وارد گفتگو شوید.

تعامل با دنیای بیرون علاوه بر لذت و سرزندگی و شادابی آن باعث می‌شود تا بتوانیم مهارت‌های زبانی خود را نیز تقویت کنیم. این مهارت زبانی در حوزهٔ تقویت دایره لغات نیز بسیار موردتوجه است.

تقویت دایره لغات -5

اصولاً هرکدام از ما در مسیر یادگیری زبان انگلیسی و یا نسبت به علایقی که داریم لغاتی متناسب با آن را یاد می‌گیریم. این لغات شاید تنها و صرفاً برای ما مهم باشند. ازاین‌رو با به اشتراک گذاشتن این لغت‌ها با دوستان و بقیهٔ افرادی که می‌شناسیم این فرصت را به بقیه می‌دهیم تا از داشته‌های ما نیز بهرهٔ درست ببرند.

دیگران نیز در هنگام تعامل و گفتگو با ایجاد فضایی اشتراکی دایره لغات خود را با ما شریک می‌شوند. این شراکت کاملاً دوسر برد است و باعث می‌شود هر دو طرف لغات زیادی را به گنجینهٔ خود اضافه کنیم. برای استفادهٔ بهتر از این فضا چند پیشنهاد ارائه می‌شود:

 • سعی کنید در دایرهٔ دوستان خود افرادی را داشته باشید تا با آن‌ها به‌راحتی بتوانید ارتباط برقرار کنید و آن‌ها نیز مایل به این ارتباط باشند و بتوانید در دو جهت استفاده ببرید. البته این کار به این معنی نیست که تمام زمان خود را به اشتراک‌گذاری دایره لغت بپردازید.
 • در گروه‌ها و فروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی دوستانی انگلیسی‌زبان پیدا کنید و با آن‌ها گفتگو کنید. می‌توانید از سیستم زبانی busuu که یک شبکهٔ اجتماعی مخصوص زبان آموزان است استفاده کنید.
 • سعی کنید اطلاعات زبانی خود را به‌روز نگه‌دارید تا در ارتباط با بقیه دچار مشکل نشوید.

نتیجه گیری

اگر در پی وسعت دادن به دایرهٔ واژگان خود هستید و قصد تقویت دایره لغات خود رادارید پیشنهاد می‌کنیم از روش‌هایی منطقی برای این کار بهره ببرید. تمام سعی خود را به کار ببندید تا دایرهٔ لغات مردهٔ خود را به دایره لغات فعال تبدیل کنید و در گفتار روزمره از آن بهره ببرید.

چند روش برای این کار پیشنهاد می‌شود که ازجملهٔ آن می‌توان به یادگیری لغت در متن، تکرار هدفمند، نوشتن و یادگیری از طریق گفتگو اشاره کرد. هرکدام از این روش‌ها کارکرد مستقل و مخصوص به خود رادارند و مزایای آن‌ها اثبات‌شده است.

پیشنهاد ما این است که تمامی روش‌های گفته‌شده را به‌علاوهٔ نکات گفته‌شده به کار ببندید و بخشی از روز خود را به آن اختصاص دهید. اگر می‌بینید روشی با ذائقهٔ مطالعاتی شما سازگار نیست آن را رها کنید و تمرکز خود را بر سایر روش‌ها بگذارید.