کارینو » بلاگ » آزمون های چلی و چیلز (استرنی )سفارت ایتالیا

آزمون های چلی و چیلز (استرنی )سفارت ایتالیا

آزمون چیلز
CILS – Certificazione di Italiano come Lingua Straniera
از میان آزمون‌های بین‌المللی مهارت در زبان ایتالیایی، یکی از معروف‌ترین آن‌ها آزمونی است که با عنوان امتحان چیلز (CILS) می‌شناسیم و در واقع کوتاه شده‌ی عبارت Certificazione di Italiano come Lingua Straniera است. این آزمون از سال ۲۰۱۵ به عنوان آزمون رسمی سطح ‌‌B1 مدرسه ایتالیایی‌ها معرفی شد و جای آزمون استرنی داخلی سطح B1 را که قبلاٌ ملاک سنجش مهارت زبانی متقاضیان مهاجرت به ایتالیا بود گرفت.
آزمون چیلز توسط دانشگاه سیه‌نا (Siena) ایتالیا در سطوح مختلف A1 تا C2 طبق چارچوب استاندارد سطح‌بندی زبان‌های خارجی اتحادیه اروپا طراحی و آماده می‌شود و هر سال دو مرتبه در ماه‌های ژوئن (آذر-دی) و دسامبر (خرداد-تیر) در مراکز متعدد در سراسر جهان برگزار می‌شود. سوالات از دانشگاه‌های سیه‌نا برای این مراکز ارسال شده، آزمون برگزار می‌شود و نهایتا پاسخ‌نامه‌ها و فایل ضبط شده آزمون گفتاری (Orale) برای این دانشگاه ارسال شده و نتایج نهایی را این دانشگاه اعلام می‌کند.
در حال حاضر تنها مرکز معتبر برگزاری آزمون چیلز در ایران مدرسه‌ ایتالیایی‌ها ست که فقط آزمون سطح B1 را آن هم فقط یک بار در سال در انتهای آذرماه برگزار می‌کند و دانشجویانی که بتوانند در این آزمون نمره‌ی قبولی را کسب نمایند می‌توانند مدرک رسمی مهارت در زبان ایتالیایی در سطح B1 را از طرف دانشگاه سیه‌نا دریافت نمایند.
البته آزمون چیلز تنها آزمون مورد تأیید سفارت ایتالیا نبوده و متقاضیان می‌توانند در دیگر آزمون‌های معتبر زبان ایتالیایی که در ایران (یا خارج از کشور) برگزار می‌شود ثبت‌نام و شرکت نمایند که نهایتا مدرک آن‌ها نیز اعتبار بین‌المللی داشته و مورد تأیید سفارت ایتالیا می‌باشد. لیست این آزمون‌ها را می‌توانید در این نوشته بخوانید.
ساختار امتحان چیلز
آزمون چیلز به طور کلی دارای پنج بخش است که در هر کدام از بخش‌ها، یکی از مهارت‌های زبان ایتالیایی متقاضیان سنجیده می‌شود:

  • بخش شنیداری (Ascolto)
  • بخش خواندن یا درک مطلب (Comprensione della lettura)
  • بخش گرامر (Analisi delle strutture di comunicazione)
  • بخش نوشتاری (Produzione scritta)
  • بخش مکالمه (Produzione orale)
هر کدام از این پنج بخش برای سطوح مختلف با روش مخصوصی امتیازبندی و طراحی می‌شوند که در ادامه به این جزئیات می‌پردازیم.
این آزمون در سطح B1 دارای ۱۰۰ نمره می‌باشد که به ۵ مهارت ۲۰ نمره‌ای تقسیم شده است. برای قبولی در این آزمون باید در هر مهارت حداقل نمره ۱۱ را کسب نمایید و در نتیجه حداقل نمره قبولی در آزمون استرنی B1 نمره ۵۵ از ۱۰۰ نمره خواهد بود.
سطوح آزمون چیلز
از آنجا که آزمون چیلز سطح A1 و A2 در حد مبتدی می‌باشند، لذا سطح‌بندی اصلی این آزمون به چهار سطح زیر تقسیم می‌شود:
۱- CILS UNO: این سطح که معادل B1 می‌باشد، شامل یک آزمون ۳ ساعته است که به ارزیابی سطح زبان آموز در کاربرد زبان ایتالیایی می‌پردازد.
۲- CILS DUE: دومین سطح که معادل B2 می‌باشد، شامل یک آزمون ۴ ساعته است. در صورت داشتن این مدرک، نیازی به گذراندن واحدهای پیش‌نیاز زبان ایتالیایی در دانشگاه‌های ایتالیا نمی‌باشد.
۳- CILS TRE: سومین سطح از آزمون چیلز که دارای دشواری سطح بالاست، معادل C1 بوده و توانایی مکالمه ایتالیایی پیشرفته‌ای را طلب می‌کند. آزمون این سطح ۵ ساعت طول می‌کشد.
۴- CILS QUATTRO: چهارمین سطح که بالاترین سطح از آموزش زبان ایتالیایی است، معادل C2 بوده و حدود ۵/۵ ساعت طول می‌کشد. افرادی که موفق به دریافت مدرک این سطح می‌شوند تفاوتی از لحاظ مهارت زبان ایتالیایی با یک فرد Native ایتالیایی زبان نخواهند داشت.
منابع آزمون چیلز
برای موفقیت در امتحان چیلز و گرفتن ویزای ایتالیا شما باید در زبان ایتالیایی مهارت کافی کسب کنید؛ به همین جهت هر کتاب و آموزشی که بتواند به شما مهارت زبان ایتالیایی در سطح B1 را یاد بدهد به نوعی «منبع» امتحان چیلز محسوب می‌شود. در حال حاضر اصلی‌ترین منابع آزمون استرنی (CILS) در حقیقت همان مجموعه کتاب‌های جدید اسپرسو (Nuovo Espresso) است که در صورت تسلط کامل به مباحث هر سه سطح این کتاب می‌توانید در آزمون B1 نمره بسیار خوبی کسب نمایید. برای یادگیری این مباحث می‌توانید در دوره‌های آموزش زبان ایتالیایی در مؤسسه کارینو شرکت کنید. دپارتمان زبان ایتالیایی مؤسسه‌ کارینو یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزش زبان ایتالیایی شرق تهران بوده و بیش از دوازده سال تجربه‌ی موفق برگزاری دوره‌های آموزش زبان ایتالیایی برای متقاضیان آزمون استرنی را داراست. نمونه سوالات آزمون چیلز را از قسمت دانلودها در سایت موسسه دریافت نمایید.

آزمون چلی
CELI – Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana 
آزمون چلی که توسط دانشگاه پروجا طراحی و برگزار میشود نیز از آزمون های رسمی و معتبر بین المللی زبان ایتالیایی است. مدرک گواهی زبان ایتالیایی (CELI) برای بزرگسالان تحصیل کرده، مورد تایید وزارت امور خارجه و وزارت آموزش عالی است. و مهارت های زبان ایتالیایی را تایید می کنند و در زمینه کار و تحصیل در ایتالیا  قابل استفاده هستند. آزمون CELI به دوره‌های مختلف تقسیم شده است:  چلی مهاجران(برای مهاجرت) و چلی نوجوانان.
برتری ویژه این امتحان نسبت به سایر امتحانات مشابه این است که سوالات بر اساس شرایط داوطلبان با هر تجربه ، طراحی شده است و روش‌های انتخاب شده یادگیری زبان ایتالیایی در روند امتحان‌های چلی تغییری ایجاد نمیکند.
وزارت آموزش عالی و تحقیقات ایتالیا آزمون CELI 2(B1)  را به عنوان گواهی معتبر برای ارزیابی سطح آگاهی زبان ایتالیایی مورد نیاز جهت ثبت‌نام در دانشگاه‌های ایتالیا که به وسیله دانشگاه‌ها مشخص شده‌است را معرفی می‌کند.
CELI 4
و CELI 5 به عنوان مدارک معتبر برای ارزیابی سطح آگاهی زبان ایتالیایی، برابر با دانشجویان ایتالیایی الاصل معرفی شدند. بدیهی است که هر دانشکده می‌‌تواند آزمون ورودی مورد نظر خود را درخواست کند.
وزارت کار و امور اجتماعی مدارک CELI را در زمینه‌های مهاجرت(کاری) معرفی می‌کند و از گسترش آن به واسطه بالا بردن سطح آموزشی شناخت زبان ایتالیایی شهروندان بزرگسال خارج از اتحادیه اروپا و کودکانی که به طور مرتب در ایتالیا حضور دارند حمایت میکند. دولت یونان مدارک CELI را به عنوان، عنوان‌های زبان‌شناختی معتبر در جامعه تحت حکومت خود معرفی می‌کند.در حال حاظر مجتمع فنی تهران و موسسه سخن سرایان در اصفهان نماینده برگزاری این آزمون هستند.
CELI 2-B1 سطح شناخت زبان ایتالیایی درمقطع B1 را گواهی می‌کند.
داوطلب باید توانایی زبانی خود را تا جایی که بتواند موقعیت احتمالی زندگی اجتماعی و کاری خود را در کشور ایتالیا مدیریت کند را گسترش داده‌باشد.
داوطلبانی که به واسطه دانش زبانی خود می‌توانند بیان علایق، موضوعات رایج و محیط تحت تاثیر خود را مدیریت کنند و همچنین کسانی که به طور خیلی ساده امیدها وآرزوهای خود را بیان کنند و در ادامه بتوانند توضیحاتی به طور خلاصه درباره دلایل و منطق‌های خود ارایه دهند، در سطح B1 هستند.
ساختار آزمون
CELI 2 از چهار مهارت  تشکیل شده‌است:

مهارت شرح مهارت زمان مقرر سهم هر مرحله از کل آزمون
درک مطلب متن‌های نوشتاری چهار گزینه‌ای
وصل کردنی
کامل کردنی
 
 
 
۲ ساعت
 
%۲۵
تولید متن‌های نوشتاری کامل کردن یک فرم(فرم یا پرسشنامه)
یک آگهی
یک نامه
 
 
%۲۵
درک مطلب متن‌های صوتی چهار گزینه‌ای
وصل کردنی
۲۰ دقیقه %۲۵
استراحت
آزمون شفاهی مکالمه ۱۵ دقیقه %۲۵

 
ظوابط ارزشیابی
نتیجه نهایی با
به کار گیری پنج حرف اعلام می‌شود، سه تای اول نتایج قابل قبول و دو تای آخر نتایج مردود هستند:
A: Ottimo عالی
B: Buono خوب
C: Sufficiente متوسط
D: insufficiente بد
E: gravemente insufficiente خیلی بد
این ارزشیابی بر اساس قوانیین
نویسنده:#فائزه_خدریارزشیابی چلی، ماده شماره ۱.۱۶ ثبت شده در دانشگاه پروجا(زبان و ادبیات)، می‌باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا