کارینو » بلاگ » چرا باید یک زبان خارجی یاد بگیریم؟

چرا باید یک زبان خارجی یاد بگیریم؟

تا به حال درباره  لزوم یادگیری یک زبان خارجی فکر کرده اید؟ بیشتر مدارس کلاس‌های زبان خارجی را ترتیب می‌دهند اما گاهی اوقات تمایل برای ثبت نام در این کلاس‌ها وجود ندارد.مزایای زیادی در یادگیری یک زبان دیگر وجود داردیادگیری یک زبان خارجی چیزی فراتر از تقویت رزومه یا راحتی در سفر است. یادگیری زبانی خارجی شما را باهوش‌تر و قاطع‌تر می‌کند و حتی زبان خودتان را هم بهتر می‌کند.
مطالعات فیزیولوژیکی نشان داده‌اند که صحبت به دو زبان یا بیشتر برای فرایند شناختی بسیار مفید است. عمل‌کرد مغز افراد دوزبانه با افراد تک‌زبانه فرق دارد و این تفاوت‌ها فوایدی ذهنی ایجاد می‌کند. در ادامه هفت مزیت شناختی یادگیری یک زبان خارجی را خواهیم گفت. خیلی از این ویژگی‌ها فقط در افرادی دیده می‌شود که به‌صورت مدام چند زبان را صحبت می‌کنند. پس اگر خیلی وقت است که زبانی خارجی را صحبت نکرده‌اید شاید مغزتان از این فواید بهره‌ای نبرد. ولی افرادی که در سنین بزرگسالی شروع به یادگیری زبان می‌کنند می‌توانند به همان سطح روان‌ بودن و مهارت زبان‌آموزان جوان‌تر برسند و مغزشان نیز از آن مزایا برخوردار خواهد شد.
باهوش‌تر می‌شوید.
صحبت کردن یک زبان خارجی با به چالش کشیدن مغز برای تشخیص، فهم معنی و برقراری ارتباط در سیستم‌های زبانی مختلف، باعث بهبود عمل‌کرد مغزتان می‌شود. این مهارت، توانایی فهم معنی در سایر موقعیت‌های حل مساله را نیز تقویت می‌کند. مطالعات نشان داده بسیاری از قابلیت‌های ذهنی به طور بالقوه برای یادگیری یک زبان جدید وجود دارد. برای مثال کسانی که چند زبانه هستند هشیاری ذهنی بالاتری دارند به طوریکه محیط اطراف خود را کاملتر مشاهده می‌کنند و اطلاعات جدید را پردازش می‌کنند.
اگر شما چند زبانه باشید ممکن است در انجام چند کار به صورت همزمان، بهتر از کسانی که با یک زبان صحبت می‌کنند باشید. زیرا کسانی که چند زبان صحبت می‌کنند به سرعت از یک شکل از بیان به شکل دیگر حرکت می‌کنند و این باعث می‌شود سرعت پردازش ذهنشان بالاتر رود.
یادگیری و استفاده بیش از یک نوع زبان نوعی تمرین برای ذهن شماست و بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر شما بیشتر ذهن خود را به کار بگیرید نتایج بهتری را مشاهده خواهید کرد. چرا که کار ذهنی به بهبود حافظه منجر می‌شود.
دانشجویانی که زبان خارجی یاد می‌گیرند نسبت به هم‌کلاسی‌های تک‌زبانه خود نمرات بهتری کسب می‌کنند. به‌خصوص در ریاضی، خواندن متن و یادگیری واژگان.
مهارت‌های چندوظیفه‌گی کسب می‌کنید.
افراد چندزبانه، به‌ویژه کودکان در تعویض دو سیستم گفتار، نوشتار و ساختار ماهر هستند. بنابر تحقیقی در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا این مهارت در تعویض، آنها را تبدیل به افرادی می‌کند که می‌توانند چندین کار را هم‌زمان و به‌خوبی انجام دهند چون می‌توانند به‌راحتی ساختارهای متفاوت را تعویض کنند. در یک مطالعه شرکت‌کنندگان در حال رانندگی با یک شبیه ساز رانندگی، هم‌زمان کارهای دیگری انجام می‌دادند که حواس را پرت می‌کرد. این تحقیق نشان داد افرادی که به بیش از یک زبان صحبت می‌کردند در حین رانندگی خطاهای کمتری داشتند.
آلزایمر و زوال عقلی را از خود دور می‌کنید.
در این مورد چندین تحقیق صورت گرفته است و نتایج همگی هماهنگ است. اولین علایم زوال عقلی در افراد تک‌زبانه به‌طور میانگین در ۷۱ سالگی دیده می‌شود ولی در افرادی که به دو زبان یا بیشتر حرف می‌زنند، میانگین ۷۵ سالگی است. فاکتورهای دیگری هم‌چون سطح تحصیلات، درآمد، جنسیت و سلامت جسمی نیز در تحقیقات لحاظ شدند ولی در نتایج تغییری حاصل نشد.
مهارت‌های تصمیم‌گیری شما بهتر می‌شود.
بنابر مطالعه‌ای که در دانشگاه شیکاگو صورت گرفته، افراد دوزبانه‌ها بیشتر از بقیه تصمیمات منطقی می‌گیرند. هر زبانی دلالت‌ها و مفاهیم دقیق و لطیفی در واژگان خود دارد و این‌ها می‌تواند به صورت ناخودآگاه بر روی قضاوت شما تاثیر بگذارد. دوزبانه‌ها پس از اینکه به تصمیمات‌شان در زبان دوم هم می‌اندیشند و می‌فهمند که آیا نتیجه‌گیری اولیه‌شان هنوز به قوت خود پابرجاست یا نه، در مورد تصمیمات‌شان مطمئن‌تر می‌شوند.
زبان بومی‌تان را هم بهبود می‌بخشید.
یادگیری زبانی خارجی توجه شما را به سازوکارهای زبان جلب می‌کند. مثلاً گرامر، صرف افعال و ساختار جمله. این شما را نسبت به زبان و روش‌های ساختاربندی و به‌کار بستن زبان هوشیارتر می‌کند. این مهارت‌ها می‌تواند شما را تبدیل به نویسنده و ویراستاری دقیق‌تر کند و فردی خواهید بود که در ارتباطات‌اش تاثیرگذارتر است. کسانی که زبانی خارجی را یاد گرفته‌اند، توانایی شنیداری‌شان بهتر شده است چون در تشخیص معنی از صداهای مجزا و گسسته از هم مهارت یافته‌اند.
ایجاد فرصت‌های بیشتر
اگر شما زبان دیگری یاد بگیرید، ممکن است فر صت‌های شغلی، دوستان و حرفه علمی موردظر خود را بیابید.اگر شما در یک کشوری که بیش از یک زبان رسمی دارد زندگی کنید (شبیه کانادا که انگلیسی و فرانسه زبان‌های اصلی آن است.) ممکن است بسیاری از کارفرماها نیاز داشته باشند که شما به زبان دیگر کشورها صحبت کنید. اگر شما دوست دارید در یک بخش دولتی کار کنید این را به خاطر داشته باشید.
وقتی شما بتوانید به زبان‌های دیگر صحبت کنید می‌توانید راحت‌تر به کشور‌های خارجی سفر کنید. برای مثال اگر شما اسپانیایی بلد باشید ممکن است شما متقاضی کار داوطلبانه در مکزیک باشید نسبت به زمانی که فقط انگلیسی بلد هستید.
آشنایی با فرهنگ‌های دیگر
بخشی از لذت سفر کشف فرهنگ‌های دیگر است. اگر شما بتوانید به زبان‌های رسمی کشور‌هایی که سفر می‌کنید صحبت کنید، راحت‌تر می‌توانید ارتباط برقرار کنید.
برای مثال اگر شما به پاریس سفر کنید و بتوانید به زبان فرانسه با مردم محلی ارتباط برقرار کنید،در واقع می‌توانید با جنبه‌های مختلف فرهنگ فرانسه که در غیر این‌صورت از آن بی خبر بودید آشنا شوید.
واین می‌تواند یک تجربه‌ی هیجان انگیز باشد.
وقتی شما با زبان دیگری صحبت می‌کنید در واقع شکلی از دوستی با مردمان آن زبان‌ها را آغاز می‌کنید.
دفعه‌ی بعد که شما از رفتن به کلاس زبان‌ شکایت داشتید، مزایای آشنا شدن با یک زبان جدید را به یاد آورید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا